Rakouská řeka Salza – řeka učitelka

Výlet na řeku Salzu do sousedního Rakouska sice není zrovna nejkratší, ale na druhou stranu to není ani příliš daleko. S ohledem na nevšední zážitky na divoké vodě do obtížnosti WW III v nádherné Alpské přírodě výlet za tu dalekou cestu opravdu stojí. Rakouská řeka Salza sbírá od vodáků samé superlativy – nejlepší, nejkrásnější a nejoblíbenější. Kdo neplul v jejích peřejích, jako by snad ani nebyl vodákem.

Pokud budeme start naší cesty předpokládat z Olomouce, může vám autem cesta trvat zhruba 5-6 hodin. Vzhledem ke vzdálenosti a nákladům na cestu se vyplatí vyjet do tohoto krásného zákoutí Alp alespoň na prodloužený víkend, tj. vyrazit například ve čtvrtek po práci a spát již v kempu ve Wildalpenu, který také bývá nejčastějším místem vyplutí nebo v některém z kempů v okolí. Cena v kempech se pohybuje okolo 9 EUR za osobu a noc. Spíte rovnou u řeky, takže ráno stačí “skočit do lodě” a vyrazit.

Splouvání je v Rakousku skoro na všech zajímavých řekách omezeno. Na raftu se zde můžete plavit jen s průvodci, kteří mají rakouskou licenci (takže vpodstatě jen s místními agenturami), na kajaku a nafukovacích kánoích pro dva zde můžete jezdit prozatím bez omezení. Samozřejmostí je zde ovšem odpovídající vybavení jako je neopren, neoprenové boty, plovací vesta a přilba. Pádlo se taky hodí, obzvlášť když pod sebou máte loď.

Salze se přezdívá řeka učitelka a za normálního vodního stavu je poměrně bezpečná. Nemá nebezpečné válce a pokud vypadnete, nese vás proudem do klidnějších míst. Zároveň ale není ani nudná a i zkušený vodák si zde najde své. Pokud je dostatek vody, můžete plavbu začít už nad kempem Wildalpen (obtížnost do WW II). Nejčastěji sjížděný úsek začíná právě v kempu Wildalpen, plujete až po začátek soutěsky (obtížnost WW II-III) – u lanového mostu pro pěší, který je vysoko nad řekou a vede na stezku podél vodopádů – velice pěkná podívaná (možnost zpestření programu – DOPORUČUJI). Vstupné 5 Eur.

Soutězka začíná za lanovým mostem (obtížnost až WW III), pokud do ní budete pokračovat, nabídne vám krásnou podívanou. Při průjezdu kaňonem se v nejužších místech koryto řeky zužuje i na šířku 2 m. Na této průzračné řece, která má místy smaragdovou barvu, můžete strávit všechny tři dny nebo můžete sjetí řeky spojit s procházkou například po feratách, ať už v samotném okolí řeky nebo i ve vedlejším údolí. Veškeré vybavení pro tyto kratochvíle (ferratové sety, úvazky, přilby apod.) si můžete – pokud budete mít zájem – zapůjčit přímo v naší půjčovně.

Neváhejte nás oslovit! Pokud budeme umět poradit či vyhovět, rádi to pro vás uděláme.