Výlet z Postřelmova k Vile Háj v Třeštině

Začátek tohoto úseku plavby po řece Moravě můžete zahájit v Postřelmově cca 200 m od vlakového nádraží u silničního mostu vedoucího přes řeku (vhodné pro ty, kdo přijedou vlakem) nebo o půl km níže po proudu v kempu Pískáč na okraji Postřelmova.

Voda je zde vzhledem k úzkému korytu (šířka okolo 6 m) docela rychlá. Řeka se klikatí mezi loukami a poli, pod novým silničním mostem v Leštině si můžete dát pauzu a zajít si pro svačinku do – v okolí vyhlášené – pekárny v centru obce nebo pokračovat dál po proudu a stavit se na pivko v občerstvení na hřišti na levém břehu řeky.

Za Leštinou podjedete železniční most, po dvou a půl kilometrech se zprava připojí Moravská Sázava. Za dalšího půl kilometru posílí tok řeky Moravy ještě přítok potoka Loučka. Před obcí Lukavice vás čeká jez, který je nesjízdný a obnáší se po levém břehu. Za další kilometr podjedete silniční most na okraji obce Lukavice a pokračujte až k jezu u Vily Háj. I tento jez je nesjízdný, obnáší se vlevo. Pokračujte v plavbě po náhonu až k elektrárně. Před elektrárnou vaše plavba končí, vystupuje se do zahrady Vily Háj.

Vila Háj i s vodní elektrárnou patří mezi architektonické skvosty. Ve Vile Háj se můžete na konec plavby občerstvit, najíst a pokud budete moc unaveni, tak se v areálu vodáckého kempu u Vily Háj i ubytovat a schrupnout si.